وبلاگ

آرکتایپ زئوس 👑 ⚡(zeus) – ویژگی های شخصیتی اسطوره زئوس

ویژگی های شخصیتی آرکتایپ زئوس چیست - مرد برتر

در افسانه‌های یونان زئوس خدای خدایانه که بهش لقب پادشاه خدایان رو دادن، چون قبل از هر چیز یه اراده قوی داره که همین ارادش باعث شده هر کاری رو بدون هیچگونه ترس و تردیدی انجام بده. آرکتایپ زئوس یا کهن الگوی زئوس یه مرد شگفت‌انگیز با توانایی‌های بسیار منحصر به فرده که این مدل مردان رو بیشتر در مقام قدرت، رهبری، سیاست و حاکمیت میبینیم و میشناسیم.

مردان قدرتمند از نوع زئوسی دارای اعتماد به نفس خارق‌العاده‌ای هستن که این اعتماد به نفس و البته عزت نفس رو در سایت مرد برتر بارها و بارها به عنوان خصلت‌های ویژه مرد آلفا نام بردیم و شک نکنین که مردان زئوسی برای پیشبرد اهدافشون باید  این دو قوه‌ی برتر مردانه رو حتما داشته باشن، البته اگه  قصد دارن حرف آخر رو اونا بزنن و قدرت نهایی از آن اونا باشه.

این مقاله قراره از آرکتایپ زئوس پرده برداره، تا شخصیت‌های نزدیک به زئوس بدونن، چجوری قدرت تصمیم‌گیری و اراده رو تصاحب کنن. برای همین قبل از هر توضیح و اقدامی به ویژگی‌های زئوس اشاره می‌کنیم تا ببینین که آیا اصلا تمایلی دارین مثل زئوس قدم بردارین و صاحب همه چیز بشین یا نه؟

 

زئوس رو با این کلمات میشناسن:

 • خدای خدایان
 • خدای آسمان
 • مظهر قدرت
 • رئیس
 • مدیر
 • رهبر ذاتی
 • قدرت طلبی
 • جاه طلبی
 • همه جا رئیس
 • لایق، با عرضه و با درایت
 • صاحب اراده قوی
 • تصمیم گیرنده اصلی
 • خواهان ثروت
 • در حوزه سر
 • فرمانروایی و حاکمیت بر خود
 • راس هرم
 • به رسمیت شناختن سایر هرمها
 • تیزبین
 • مسلط به همه جهات
 • اهل عمل
 • کنترل کننده
 • ریسک پذیر
 • باعث رشد و پیشرفت

لیست محتوا

آرکتایپ زئوس و ویژگی‌های شخصیتی

 همونطور که گفته شد، زئوس خدای خدایانه که مظهر قدرته. شخصیت زئوسی مقتدر و فرمانرواست. نکته جالب اینه که اون با سرش یعنی با منطقش زندگی میکنه و تصمیم میگیره و همین موضوع موجب میشه که کمتر اشتباه بکنه چون خیلی به احساساتش در تصمیم‌گیری اهمیتی نمیده. در ادامه به برخی از ویژگی‌های مهم و کلی رو در مورد آرکتایپ زئوس ارائه میدیم که میتونه مردان زئوس تایپ رو بهتر جلوه بده؛ برخی از خصوصیات بارزشون به شرح زیر هستن:

 • هوش مالی بالایی دارن و در بیشتر مواقع میتونن یه کارآفرین موفق باشن
 • یا درسشونو میخونن و به جای درست میرسوننش یا درس خوندن رو رها میکنن و میرن دنبال یه شغل درست و حسابی تا پولدار و ثروتمند شن.
 • پول و قدرت براش خیلی مهمه، بنابراین تو زندگی تصمیمات جسورانه و بی‌پروا زیاد میگره.
 • آینده‌نگری بسیار خوبی داره و برای زندگی آینده‌اش همیشه با برنامه پیش میره، اونقدر که حاضره چند سالی رو با ضرر مالی طی کنه اما در نهایت قدرت نهایی رو در مورد ثروت از آن خودش بکنه.
 • زنی برای او شیرین و دوست داشتنیه که فرمانبردار خوبی باشه، زنان سرکش و جسور برای او مناسب نیستن.
 • تا حد زیادی خودخواه هستن، چون فکر میکنن قدرت دارن پس حق هر کاری رو دارن
 • روی تشکیل قلمرو شخصی بسیار پشتکار زیادی دارن و  اجاز نمیدن هر کسی وارد قلمرو کاری، خانوادگی و شخصیشون بشه.
 • به درونیاتشون خیلی دقت نمیکنن و از نظر عاطفی و احساسات دچار فقر هستن بنابراین در ازدواج خیلی متعهد نیستن و خیلی سریع وارد رابطه میشن و خیلی هم زود هم ازش بیرون میان.

اسطوره زئوس در یونان باستان

 طبق اسطوره‌های یونانی زئوس خدای آسمانه که پدید آورنده ابرهای باران زاست و یه جورایی رحمت و برکت رو با خودش به همراه داره. زئوس کوچکترین فرزند کرونوس و رئاست که سه خواهر و دو برادرش طبق خوابی که کرونوس میبینه و تعبیرش خیلی هم جالب نبوده، بلعیده میشن.

اما زئوس توسط مادرش رئا نجات پیدا میکنه و بعدها در یه جنگ تن به تن پدرش رو شکست میده و تمام قدرت رو به دست میاره و بعد از اون خواهرا و برداراش رو که توسط کرونوس بلعیده شده بودن، نجات میده و به کمک دو برادر دیگه‌اش یعنی پوزئیدون و هادس دنیا رو به دست میگیرن. هادس دنیای زیر زمین، پوزئیدون دریاها و خود زئوس هم فرمانروای مطلق آسمان‌ها میشه .

زئوس قدرت سیاسی بالایی داره برای همین تونست بین خودش و برادراش اتحاد بسیار خوبی رو  ایجاد کنه . همونطور که گفتیم برای تشکیل یه قلمرو عظیم و قدرتمند تلاش زیادی میکنه، برای همین اقدام به ازدواج‌های مکرر کرد تا نسلش بتونن فرمانروایی اونو مستحکم‌تر کنن.

از همه مهمتر اینکه بین همه خدایان یونان این زئوسه که مورد احترام زنان و فرزندانشه چون مدیریت درستی برای برقرای ارتباط با هر کدومشون داره. اما احساسات خیلی قوی برای روابط عاطفیش با همسرانش نداره.

آرکتایپ زئوس و قدرت های برتری

شخصیت زئوس به شدت قدرت ظلب و جا طلب است - مرد برتر

یکی از پرقدرت‌ترین سلاح‌های دفاعی زئوس رعد و برقه. ماهیت رعد و برق هم قطعی بودنشه. به طور کلی تمامی فعالیت‌ها و اقدامات زئوسی به صورت کاملا قطعی انجام میشه.

یعنی اگه میخواد یه تصمیمی بگیره، تصمیمش رو ضربتی میگیره و معطل نمیمونه که مشورت کنه یا به خودش ترسی وارد کنه و در نهایت کاری رو که باید در همون لحظه انجام بده ؛ بی‌چون و چرا انجام میده.

زئوس در یه لحظه میتونه ده تا تصمیم رو با هم بگیره، اما این همه قدرت از کجا میاد، چهار دلیل وجود داره که زئوس رو نسبت به تصمیمات چندگانه و فوری نترس و شجاع میکنه:

 • از نتیجه تصمیم که با شکست مواجه بشه، ترسی نداره. چون شکست رو هم بخشی از فرایند تصمیم‌گیری در مسیر موفقیت و پیروزی میدونه.
 • از هر تصمیم‌گیری یه چیزی رو یاد میگیره و سعی میکنه به تجربه‌هاش چیزای جدید اضافه کنه.
 • دنیا رو با شکست در تصمیم‌گیری تموم شده نمیبینه و فرصت جبران رو برای خودش میزاره
 • هم‌پیمانان و همکارایی داره که میتونن در اطلاع‌رسانی به موقع بهش کمک کنن

یکی دیگه از نشونه‌های زئوس عقابه و همه میدونین که عقاب در تیزبینی و شکار به موقع اونقدر ماهره که رو دست نداره. زئوس هم همینطوره اگه بخواد به چیزی برسه، بدون شک تیزبین‌تر از همیشه شکارشو زیر نظر داره تا سر یه وقت مناسب اونو  به دام بندازه و همه چیز رو تصاحب کنه.

به طور کلی همه کارهاش چکشی و ضربتیه تا هر جوری که شده به هدفش برسه.

کهن الگوی زئوس

آرکتایپ زئوس یک فرمانروای مطلقه، کسی که در راس همه قرار داره، تصمیم نهایی رو اون  می‌گیره، مشورت اصلی و نهایی با اون انجام میشه، دستور قطعی و نهایی رو اون میده و به طور کلی همه عظمت و ابهت در دستان پرقدرت اوست. .اما ممکنه برخی از این خصوصیات رو بیشتر و برخی رو کمتر داشته باشه که در ادامه میگیم چطوری باید برترین خصلت‌های زئوسی رو تقویت کنین.

 آرکتایپ زئوس : شغل و حرفه

مردانی که از قبیله زئوس هستن و شخصیت زئوسی دارن، همیشه دوس دارن تو کارشون اول باشن، رییس باشن، در راس قرار بگیرن، دستور بدن و در هر قرارداد کاری حرف نهایی رو اونا بزنن. چون از فرمانروایی و رهبری لذت میبرن. همچنین از تحقیر شدن و زیر دست رییس بودن متنفرن.

 شخصیت زئوس جاه طلب و فرصت طلبه و مثه عقاب همیشه چشماشو تیز نگه میداره تا بتونه بهترین موقعیت شغلی رو بدست بیاره . از طرفی روی امورات کاریش کاملا تمرکز داره، تا کسی پیدا نشه و قدرت رو ازش بگیره.

ریسک‌پذیره و دوس داره شرایط شغلی مختلفی رو امتحان کنه و برای رسیدن به هدف پیروزی هر ریسکی  رو که جلوی پاش قرار بگیره، میپذیره و در صورت شکست درصدد جبران بربیاد.

به طور کلی آرکتایپ زئوس یه جا بند نمیشه، یعنی به یه موفقیت یا به یه جایگاه خوب بسنده نمیکنه. اگه پله بالایی رو گرفت میخواد پله بالاتریش رو هم از آن خودش کنه. چون همیشه تشنه قدرت و ریاسته و با رسیدن به اونا تشنگیش برطرف میشه. تحمل شنیدن حرف زور یا دستور دادن رو نداره.، برعکس اون دلش میخواد که به بقیه بگه چیکار بکنن یا چیکار نکنن. در نهایت اونه که حرفه اول رو میزنه.

 

رابطه زئوس با زنان

شخصیت زئوسی به احساسات و عواطفش خیلی بها نمیده ، بنابراین از ناحیه احساس و روابط عاطفی یه جورایی میلنگه و ارتباط خوبی با زنها نداره، چون نمیتونه زنها رو  درک کنه، بنابراین متعهد یه یه زن یا یه ازدواج نیست. ممکنه چند تا زن داشته باشه و یا تو روابط متعدد وارد بشه اما چون از نظر عاطفی به رشد و بلوغ کامل نرسیده خیلی زود از اون رابطه بیرون میاد و البته بیشتر مواقع با پول و ثروت زنارو رو به خودش جذب میکنه.

 به طور کلی زنان مطیع و فرمانبردار بیشتر به دردش میخورن و بهتر میتونن در کنار یه مرد زئوسی زندگی کنن تا زنانی که سرکش هستن یا یه جورایی خودشون سودای قدرت و ریاست دارن.

آرکتایپ زئوس و رابطه با مردان

رابطه آرکتایپ زئوس با مردان - مرد برتر

وقتی آرکتایپ زئوس با زنان از ناحیه قدرت نگاه می‌کنه، خوب طبیعتا در ارتباط با مردان این نگاه قدرتمندانه چند برابر میشه، چون میدونه که مردانی که باهاش کار میکنن و یا رقیبش هستن بدون شک حسادت‌هایی نسبت به اون و موقعیت شغلیش دارن.

بنابراین حواسش به اطرافش، به محیط کارش و کارمندانش و از همه مهمتر رقباش خیلی زیاده تا مبادا ضربه‌ای بخوره که قابل جبران  نباشه یا شکستی بد بخوره که در شان و مرتبه‌اش نباشه.

پس به همکارش بیش از یه همکار عادی اجازه نزدیک شدن نمیده که بتونه وارد حریم خصوصیش بشه و همه رمز و رازش رو بدونه چون حدس میزنه همین همکار ممکنه یه روزی رقیبش بشه و به رقیبش هم زیادی روی خوش نشون نمیده که بخواد با حقه و نیرنگ قدرتش رو ازش بگیره، در عین حال  بسیار زیرک و باهوشه که بدونه نباید دشمنی کنه و مراقب فتنه‌های دور و برش هم هست تا کسی نتونه بهش لطمه وارد کنه. یعنی حفظ ظواهر رو به خوبی انجام میده و تا جای ممکن امنیت رو برای قلمرو خودش فراهم میکنه.

راه های رشد برای شخصیت زئوس

تا اینجا متوجه شدیم که آرکتایپ زئوس خیلی قدرت داره و با قدرتش خیلی کارها میتونه انجام بده. اما یه سری ایراد هم داره به این دلیل که شخصیت زئوس خیلی کم به اعماق درونش سفر میکنه. از بس که به بیرون و رقابت‌های بیرونی جهت کسب قدرت سرگرمه دیگه فرصتی براش نمیمونه که در مورد خودش و وجه درونیش  کنجکاوی کنه و یه دفه میبینه که یه سری کاستی‌ها و کمبود‌هایی رو در خودش احساس میکنه که برخی اوقات با یه اتفاق تحقیرآمیز یا یه شکست بد متوجه‌ میشه که باید اقدامات زیادی برای درونیاتش انجام بده.

به عنوان یه مرد قدرتمند جهت رشد متعادل شخصیت زئوس بهتره که به من واقعی و تفریحات زندگی توجه ویژه داشته باشین که در میانسالی احساس افسردگی نکنین.

کمک از الهامات درونی برای رشد آرکتایپ زئوس

بیشترین وجه شخصیت آدمی به کمک درونیاتش شکل میگیره. چون درونیات انسانه که میل ما رو برای برقراری ارتباط صحیح با دنیای بیرون راهنمایی میکنه. بهمون میگه چطوری و چگونه به دنیای خودت پر و بال بدی که بتونی شاد زندگی کنی. و در یه کلام درون تو چی میخواد تا ساکتش کنی و بهش حس و حال خوبی بدی. وقتی درونت خوشحال باشه یعنی واقعا شاد و سرمست هستی.

 • این درونیات میتونه میل و آرزوهای کودکی باشه که تا به الان فرصت پرداختن بهشون ندادیم.
 • عشق و دوس داشتن باشه که در درون خودمون حسش میکنیم اما برای زندگی ظاهری سرکوبش میکنیم.
 • علایقی باشن که فکر میکنیم در شان یه مرد زئوسی نیستن و بازم اونا رو مخفی میکنیم، جوری که خودمونم فراموششون میکنیم.

دادن فرصت و زنگ تفریح به شخصیت زئوسی

این نوع شخصیت همیشه در حال دوندگیه چون مدام خودش رو در حال رقابت با دوستان و رقبا میبینه و نمیخواد شکست بخوره و یا کسی رو دستش بزنه. پس انگار همیشه مسابقه دو ماراتن داره. اینجوری میشه که اصلا وقت نمیکنه یه سری به خودش بزنه، نگاهی به احساساتش بندازه، به زندگی خانوادگیش سر بزنه و ارتباطش رو با اونا طراوت بده.

گاهی برخی از این نوع شخصیت‌ها از همسرشون و عشقشون هم غافل میشن که به یه باره به خودشون میان و میبینن کسی دور ورشون نیست و تنهای تنها هستن.

اینجاست که باید تعادل بین کار، قدرت و عواطف درونی رو  برقرار کنن که در آینده با شکست سهمگین مواجه نشن.

تمرینات عملی برای رشد کهن الگوی زئوس

 در مورد کهن الگوها نمی‌توان نظر قطعی داد که یه مرد صد در صد شخصیت زئوس رو در خودش داره و دقیقا باید مثه اون عمل کنه. دیدین که کاملا زئوسی بودن میتونه خطراتی رو هم برای دوران میانسالی به بعد داشته باشه. همه چیز در حالت تقریبی و نسبیت قرار میگیره که بهتره بهترین صفات خوبش رو برداشت کنین و در خودمون تقویتش کنین.

حالا برای رشد کهن الگوی زئوس بهتره یه سری تمرینات شخصی رو در برنامه روزانه زندگیتون اعمال کنین تا کم کم بتونین شخصیت زئوس رو در خودتون پرورش بدین و تقویت کنین.

 

پرورش زئوس با راهکار عملی

 • نسبت به تمامی اعمال روزانه و زندگی شخصیتون مسئول باشین و سعی نکنین تو شکست‌ها و ناکامی‌های فردیتون دیگران رو مقصر بدونین.
 • برای هر کاری که قصد دارین انجامش بدین، سعی کنین از یه سری سوالات پرسش مانند استفاده کنین، مثلا چرا قراره انجامش بدم؟ چگونه انجامش بدم؟ کی انجامش بدم؟ این سوالات رو حتی در مورد اعمال ساده روزانه هم بپرسین. در مورد حمام رفتن، تفریح رفتن، کتاب خواندن. اینگونه ذهن شما عادت میکنه مسئول بار بیاد.
 • خودت رو در راس خانواده قرار بده و از دیدگاه تمامی افراد به موضوعات نگاه کن و سپس در جهت رفاه و آسایش خانواده تصمیم بگیر.
 • در محیط کار، در مورد قرارداد‌های کاری، ملاقات‌های شغلی و هر چیزی که مربوط به پیشرفت زندگی شما هست، همه و همه باید با تعهد و وظیفه همراه باشن نه اینکه با احساساتتون همگام بشن. سعی کنین برای هر فعلی یه منطق درست و حسابی جایگزین کنین.
 • در محیط کار اگه از شما به طور مستقیم نظری خواسته نشده، اما میدونی که بر روی عملکرد و پیشرفت سیستم کاری تاثیر گذار است، خودت انجامش بده.
 • یه دفتر یادداشت بزرگ بردارین و همه کارهای روزانه رو داخلش یادداشت کنین. ببینین کدوم کار درس بوده و کدوم کار اشتباه. برای هر کدوم یه دلیل منطقی بیارین.
 • در کل برای مردی که شخصیت زئوس رو میخواد و دوس داره این شخصیت رو در خودش تقویت کنه. باید یه ذهن منطقی و با مسئولیت داشته باشه که بتونه بیشتر کارها رو به درستی انجام بده.

مرد برتر با آرکتایپ زئوس

طبق قانون روانشناسی نمی‌توان در وجود یه شخصیت تنها یه نوع آرکتایپ پیدا کرد. ممکنه که یه مرد آرکتایپ هرمس ، زئوس، آپولو و هادس رو با هم داشته باشه اما نیازه که ویژگی‌های قدرتمند و خصوصیات برتر اونا رو در خودش تقویت کنه.

پس مردان آلفا و قدرتمند برای پرورش شخصیت زئوس باید یه حلاجی شخصیتی داشته باشن که بتونن تحلیل کنن آنچه در مورد زئوس گفته شد رو میتونن در زندگی واقعیشون استفاده کنن، یا اینکه میتونن مثل اون تصمیم بگیرن، تفکر کنن، اقدام کنن و ترسی از چیزی نداشته باشن، آیا میتونن از قلمرو کاری و خانوادگیشون جوری محافظت کنن که کسی حتی تو خواب هم به فکر تصاحبش نباشه.

اگه از جنس مردان قدرتمند هستین به طور قطع میتونین مثه زئوس عمل کنین، اما به شرطی که درست و به موقع به هدف بزنین.

نظر مخاطب درباره آرکتایپ زئوس

نظر شما در مورد شخصیت زئوس چیه؟ بهتره برای تقویت این مدل آرکتایپ چه کارهایی انجام بدیم، اصلا مثه شخصیت زئوس بودن میتونه ما رو در جهت پیشرفت زندگی کمک کنه. آیا شما خودتون تا به حال به این موضوع فکر کردین و اقداماتی مانند اعمال بالا رو بر روی خودتون و زندگی خصوصی خودتون پیاده کردین؟ و آیا اصلا نتیجه‌ای در برداشته؟

اگه اینگونه بوده خوبه که نظراتتون رو با سایرین به اشتراک بزارین شاید بتونه برای دیگران یه تلنگر باشه.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4.4]
ویژگی های ازدواج موفق چیست - مرد برتر
47%
تخفیف
159,000 تومان
45%
تخفیف
99,000 تومان

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره در واتساپ

  در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

   20 اشتباه ممنوعه 
  در رابطه عاطفی (چت و گفتگوی آنلاین)

  دوره  رایگان برای شما  
  دانلود فوری
  close-link