وبلاگ

چطور ازدواج موفق داشته باشیم ؟ راهکارهای تضمینی برای ازدواج ثمربخش

ویژگی های ازدواج موفق چیست - مرد برتر

ازدواج سراسر به شیرینی کیک عروسی نیست و اولین گام برای داشتن یک ازدواج موفق، درک همین یک مسئلست. خنده و شادی و پایکوبی اولین روز زندگی مشترک که تمام شد، مسئولیت‌های جدید و بایدهای تازه‌ای شکل می‌گیرن که وجود اون‌ها لازمه زندگی موفقه. نکاتی که زوج رو به سمت پیوندی قوی‌تر، سالم‌تر و زندگی شادتر هدایت می‌کنن.

تا انتهای این مقاله با ما باشین تا در کنار هم یاد بگیریم چطور می‌تونیم خوشبختی رو در طول زندگی حفظ کنیم و یک ازدواج موفق داشته باشیم.

لیست محتوا

حتی زوج‌های خوشبخت هم دعوا میکنن!

انتظار زندگی همیشه گل و بلبل شما رو به جایی جز نا امیدی مطلق نمیرسونه. هیچ ازدواجی همیشه شاد نیست.

همه روابط بالا و پایین دارن و ازدواج هم یکی از همین روابطه. بیاید قبول کنیم که قدیمیا یه چیزی می‌دونستن که می‌گفتن «دعوا نمک زندگیه». اگه این فراز و نشیبا نبود، دو طرف چطور با نقاط ضعف و قدرت همدیگه آشنا می‌شدن؟ چطور چیزهای جدید رو در مورد هم‌دیگه یاد می‌گرفتن؟

پس اگه هر ازگاهی ناراحتی پیش میاد و کار به مشاجره می‌کشه، فکر نکنید که به بن بست خوردین و اینجا دیگه تهشه، نه! همیشه اختلاف نظر وجود داره و این مسئله کاملاً طبیعیه.

از هر بحثی نکته‌ای یاد بگیرین و عبور کنین. به همین راحتی!

نقاط ضعف همسرت رو کمرنگ کن، نقاط قوتش رو پر رنگ

شرط اول ازدواج موفق، پذیرفتن نقاط قوت و ضعف شریک زندگیمونه. دو طرف باید یاد بگیرن که شریک خودشون رو همون‌طور که هست دوست داشته باشن و از اون انتظارات واقع بینانه‌ای داشته باشن. اگه دو دوتا چهارتای ما بهتره، مسئولیت دخل و خرج رو ما به عهده بگیریم، اگه اون غذاهای خوشمزه‌تری درست می‌کنه و به آشپزی علاقه بیشتری داره، این کار رو اون انجام بده.

وقتی در جایگاه همسر به شریک زندگیمون کمک می‌کنیم تا از نقاط قوت خودش استفاده کنه، در عمل این ماییم که رضایت بیشتری نسبت به رابطه زناشویی در دل احساس می‌کنیم.

«نیمه گمشده» یه دروغ بزرگ

نیمه گمشده یه دروغه تبلیغات ساختنش - مرد برتر

توی فیلم‌ها دیدیم و توی کتاب‌ها خوندیم که برای تک تک ما نیمه گمشده‌ای وجود داره که مارو «کامل» می‌کنه، اما این چیزی جز یه دروغ بزرگ عاشقونه نیست.

هیچکس قرار نیست ما رو کامل کنه و ما هم نباید به دنبال کامل کردن خودمون با حضور یک آدم دیگه باشیم.

تکیه کردن به شریک زندگی اشتباه نیست، اما اگه چاشنی وابستگی بهش اضافه بشه و انتظار داشته باشیم تا یک تنه بتونه همه نیازهای ما رو برآورده کنه، خطاهای مارو بپوشونه و مارو به مسیر درست هدایت کنه، نه تنها زندگی مشترک رو به سمت و سوی اشتباه می‌کشونیم، بلکه فرصت رشد فردی رو از خودمون می‌گیریم.

توی یک ازدواج موفق، زوجین مکمل همدیگه هستن، نه مسئول کامل کردن طرف مقابل.

ازدواج موفق: باهم خوش بگذرونین

توی پاراگراف قبلی گفتیم که «وابسته بودن» و انتظار رفع همه نیازها از همسرمون، ما رو به ازدواج موفق نمی‌رسونه. اما داشتن تجربه‌های مشترک لازمه یک زندگیه شاد و خوشبخته. فعالیت‌های دوتایی تازه به رابطتون تزریق کنین و با دست‌های خودتون، پیوند زناشویی بینتون رو تقویت کنین.

با هم ساز بزنین، سفر برین، کلاس آشپزی شرکت کنین، قرار عاشقونه بذارین، همین تجربه‌هاست که به رابطه زناشویی جون میدن و اون رو تقویت میکنن.

آگاهانه تصمیم بگیر که مجذوب همسرت باشی

باور کنی یا نه، این تویی که تصمیم می‌گیری چه چیزی در نگاهت جذابه و چه چیزی نیست. همون‌طور که خودت انتخاب می‌کنی چه عطری رو بپسندی و چه لباسی رو نپسندی، همون‌طور می‌تونی انتخاب کنی که مجذوب همسرت باشی، آگاهانه! فقط باید تمرین کنی که روی نقاط مثبت او تمرکز کنی.

فرضاً اگر اندام خوبی داره، یا موهای زیبایی داره، یا اگر نحوه رفتارش با فرزندت رو می‌پسندی، همه این‌ها میتونه فاکتورهای جذابیت همسرت از نگاه تو باشه.

 

بیشتر با هم بخندین

یه خبر بد و یه خبر خوب! خبر بد اینکه زندگی پر از استرس و فشار و مشغله است که روز به روز هم بیشتر می‌شن و اگر ما آسون نگیریم قصد آسون شدن ندارن. خبر خوب اینکه می‌تونین از کنار همه این فشارها و مشغله‌ها با خنده عبور کنین. زوج‌هایی که زندگی موفق‌تری دارن، یاد گرفتن در هرشرایطی حتی در لحظات بد کنار هم‌دیگه آرامش داشته باشن.

جوک می‌گن، شوخی می‌کنن، فیلم‌های کمدی می‌بینن و از هر فرصتی برای خندیدن کنار هم استفاده می‌کنن.

گم شدن صدای خنده‌های شما در هم، بدون شک پیوند زناشویی شما رو قوی‌تر می‌کنه و شما رو چند قدم به ازدواج موفق نزدیک‌تر می‌کنه.

ازدواج موفق: قدر همدیگه رو بدونین

با هم بودن همیشگی بعد از مدتی باعث تکراری شدن دو طرف برای هم می‌شه و این مسئله اجتناب ناپذیره. انگار که فکر می‌کنیم شریک زندگیمون همیشه هست و کمتر از حضورش قدردانی می‌کنیم. یاد بگیرید که هر روز با چند کلمه از همسرتون قدردانی کنین. فرضاً اگه صبح چشم باز کردین و قهوه شما آماده بود، ازش تشکر کنین که باعث شده روزتون رو با لبخند شروع کنین.

هزینه‌ای نداره، اما عدم احساس ارزشمندی زمینه کینه و دلسردی رو در رابطه به وجود میاره.

تغییرات همسرت رو با آغوش باز پذیرا باش

برای داشتن زندگی آروم و شاد، هر دو طرف باید مایل به رشد و ترقی باشن و در کنار هم رو به جلو حرکت کنن. انسان طوری آفریده شده که هر روز نیازهاش در حال تغییره، رشد می‌کنه و به سمت تکامل حرکت می‌کنه. پس چیزی که امروز دوست داره ممکنه با اونچه فردا میخواد زمین تا آسمون متفاوت باشه.

اگر زن و شوهر در کنار هم، هم مسیر با یکدیگه تغییر کنن و مراحل رشد رو بگذرونن، این تغییرات نه تنها اون‌ها رو از هم دور نمیکنه، بلکه پیوند بین اون‌ها رو به مراتب قوی‌تر از قبل میکنه. در ازدواج موفق، هم آقا و هم خانوم از شریک زندگیشون حمایت می‌کنن تا بتونه رشد کنه و به بهترین کسی که می‌تونه باشه تبدیل بشه.

این به معنی واقعی کلمه نشونه بلوغ .

کنترل‌گر نباش، فرار می‌کنه و میره!کنترل گر بودن چیزی جز شک و بی اعتمادی چیزی نمیاره - مرد برتر

توی دنیای امروز به کررات می‌بینیم افراد متاهل به جایی می‌رسن که کنترل خودشون رو از دست می‌دن، تسلیم حسادت یا احساس بی‌کفایتی می‌شن، یا فراموش می‌کنن که شخصیتی جدا از شریک زندگی خودشون هستن و چون کنترل خود رو از دست دادن، می‌خوان که کنترل او رو به دست بگیرن.

البته بیشتر اوقات این کار به طور ناخواسته انجام می‌شه چون این انتظارات با گذشت زمان افزایش پیدا می‌کنه و دو طرف فراموش می‌کنن اونچه اون‌ها رو تا به اون لحظه خوشبخت نگه داشته بود، داشتن زمان شخصی و تفریحات سالم مستقل بود.

اگه احساس می‌کنین ذره‌ای تحت کنترل هستین یا به شخصیتی کنترل‌گر تبدیل شدین، فوراً با کمک یک مشاوره خانواده این مشکل رو در نطفه خفه کنین.

ازدواج موفق: طلاق حرفشم زشته

آوردن اسم طلاق تا زمانی که قصد و نیت واقعیتون نیست، در هر شرایطی، به هر دلیل و بهونه‌ای قابل قبول نیست و زشته. متاسفانه بعضی از زن و شوهرها از این کلمه به عنوان یه مکانیسم دفاعی (بیشتر وسط دعوا) استفاده می‌کنن تا به خیال خودشون طرف مقابل رو خلع صلاح کنن.

اولاً اینکه تهدید اصلاً استراتژی خوبی برای حل مشکل نیست و شما رو به شدت بچه و نابالغ نشون می‌ده.

دوماً اینکه وقتی اولین بار حرمت چیزی شکسته شد، دومین بار راحت‌تر به زبون میاد و ممکنه سومین بار تحقق پیدا کنه. پس اگه زندگیت رو دوست داری و به دنبال یک ازدواج موفق هستی، یاد بگیر که از طلاق به عنوان اهرم فشار استفاده نکنی.

 

تمرین گوش شنوا

آدمیزاد به گوش شنوا نیاز داره. خیلی از ماها با شنیدن جمله «باید با هم صحبت کنیم» چهارستون بدنمون می‌لرزه و بدترین احتمالات ممکن توی ذهنمون رژه می‌رن. «الانه که شروع کنه به غر و گلایه»، «باز می‌خواد بحث و دعوا راه بندازه»، «یعنی چیو متوجه شده» و … اما گاهی تنها چیزی که همسرمون از ما می‌خواد گوش شنواست.

البته گوش دادن با صرفاً شنیدن تومنی هفت صنار فرق داره. وقتی به حرف‌های طرف مقابلمون «گوش می‌دیم» این قلب ماست که درگیر میشه. پس وقتی باهات صحبت می‌کنه، با قلبت بهش گوش کن و با نگاهت بهش بفهمون که متوجه حرفاش هستی.

به هم متعهد باشین

آخرین کلید ازدواج موفق که توی این مقاله معرفی می‌کنیم، متعهد بودنه. بنای عشق تصمیم متعهد بودن به یک آدم دیگست و چنین عشقی، به مراتب والاتر از یک احساس زودگذره که توی فیلم‌ها و رمان‌های عاشقانه به تصویر کشیده شده.

احساسات میان و میرن، کسی اهمیت اون‌ها رو زیر سوال نمی‌بره، اما در نهایت تصمیم جدی برای متعهد بودنه که همیشه باقی می‌مونه. ازدواج موفق باید از دل طریق فراز و نشیب‌ها و خوب و بدهای زندگی عبور کنه.

بله، وقتی همه چیز خوب پیش می‌ره، متعهد بودن هم آسونه، اما عشق واقعی با متعهد موندن حتی توی سخت‌ترین لحظات زندگی اثبات می‌شه.

کلام آخر در رابطه با ازدواج موفق

موفقیت ازدواج در گرو پیدا کردن همسر خوب نیست، بلکه در گرو همسر خوب بودنه. همسر خوب بودن هم نیازمند تلاش، تعهد، عشق و احترامه. در کنار همه این‌ها، هر دو طرف باید بلد باشن که چطور از رابطه‌ای که تشکیل دادن و محبتی که شکل گرفته مراقبت کنن. توی این مقاله چند مورد از مهم‌ترین کلیدهای اساسی ازدواج موفق رو معرفی کردیم و امیدواریم که با تمرین کردن این موارد، روزبه‌روز به زندگی شاد و آرومی که توی ذهنتون آرزو دارید، نزدیکتر بشین.

همچنین آقایون می‌تونن از دوره آموزشی ما که در زمینه رشد شخصی مردان هست و در اون جذابیت درونی، جذابیت بیرونی بادی لنگویج و اعتماد به نفس و پیش بینی ناپذیری رو آموزش می‌دیم، استفاده کنن.

راستی، شما چه راه‌های دیگه‌ای برای داشتن یه ازدواج موفق می‌شناسید؟ چه تکنیک‌های دیگه‌ای بلدین که به شما توی این مسیر کمک می‌کنه؟

خواهش‌مندیم تجربه‌هاتون رو با ما و همراهانمون به اشتراک بذارین.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
ویژگی های ازدواج موفق چیست - مرد برتر
47%
تخفیف
159,000 تومان
45%
تخفیف
99,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره در واتساپ

  در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

   20 اشتباه ممنوعه 
  در رابطه عاطفی (چت و گفتگوی آنلاین)

  دوره  رایگان برای شما  
  دانلود فوری
  close-link