وبلاگ

علت افسردگی مردان چیست؟ علائم و نشانه ها و راه درمان افسردگی

دلیل بروز افسردگی در مردان چیست - مرد برتر

افسردگی مردان یک بیماری روحی جدی است که از نظر درمان باید جدی گرفته شود اما متاسفانه از سوی بسیاری از مردان کتمان می‌شود و یا سعی می‌کنند درمان این بیماری را به تعویق بیندازند. اگر این روز‌ها بیش‌تر دچار تحریک پذیری، انزوا و پرخاشگری قرار می‌گیرید و همچنین از مشروبات و دخانیات به حد افراط استفاده می‌کنید؛ این روش های ناسالم زندگی خبر از افسردگی و تنهایی مردانه را می‌دهند که اگر به دنبال راه چاره و یا درمان هستید، نباید این شرایط موجود را نادیده بگیرید.

افسردگی در مردان و زنان متفاوت است و معمولا در مردان با رفتار‌های ناسالم مثل انزوا طلبی و یا پرخاشگری و یا عصبانیت خود را نشان می‌دهد که نیاز به درمان دارد، که البته در بسیاری از موارد با درمان بهبود پیدا می‌کنند.

 همچنین اگر این روز‌ها با این شرایط روحی دست و پنجه نرم می‌کنید؛ بد نیست مقاله را نگاهی بیندازید و دلیل افسردگی مردان را بیش تر بدانید تا راه‌های اساسی و سالم را برای درمان و مقابله با آن بهتر بدانید.

لیست محتوا

علائم و نشانه‌های افسردگی مردان

افسردگی در دو جنس مرد و زن بسیار متفاوت است و اینکه چرا این تفاوت وجود دارد دلایل زیادی را  در خود جای می دهد، اما از موارد اصلی می‌توان به ساختار مغزی و میزان تولید هورمون‌های شیمیایی که از مغز ترشح می‌یابند و البته تجربیات متفاوتی که هر یک از زندگی بدست می‌آوردند؛ نسبت داد که هر سه در ایجاد تفاوت افسردگی در مرد و زن موثر هستند. این تفاوت می‌تواند در ایجاد علائم و بروز افسردگی هم رخ دهد.

علائم افسردگی در مردان عبارتند از:

 • احساسی از غم و اندوه را تجربه می‌کنند.
 • خستگی شدید و افراط در خوابیدن و گاهی نخوابیدن را دارند.
 • عدم لذت از فعالیت‌های روزمره یا فعالیت‌هایی که قبلا لذت بخش بودند.
 • از خانواده فرار می‌کنند و وقت زیادی را برای کار و یا سایر کار های متفرقه صرف می‌کنند.
 • مشکلات جسمی مثل ناراحتی های گوارشی، سردرد، درد‌های عضلانی ناشی از مصرف مواد مخدر و یا مشروبات الکلی را ممکن است؛ تجربه کنند.
 • تحریک پذیر هستند و معمولا عصبانیت های غیر منطقی را از خود بروز می‌دهند.
 • رفتار های پر خطر مانند رانندگی های بی‌پروا را در خیابان از خود بروز می‌دهند.
 • تمرکز لازم را برای انجام کار های روزمره از دست می‌دهند.
 • گاهی افکار خودکشی را در سر می‌پرورانند.
 • در برخی موارد کاهش اشتها و کاهش میل جنسی را تجربه می‌کنند که منجر به کاهش وزن شدید می‌شود.

استفاده از کمک های متخصص و روانکاو

یکی از بهترین راه های درمان افسردگی مراجعه به یک متخصص یا روانکاو است - مرد برتر

البته علائم افسردگی مردان از مردی به مرد دیگر کاملا متفاوت است و ممکن است اگر فردی خوابیدن زیاد را تجربه می‌کند، فرد دیگر به مشکلات گوارشی و جسمی بیشتری ابتلا پیدا کند. از آنجایی که تشخیص افسردگی مردان با توجه به شرایط بالا نیاز به تایید متخصص دارد، حتما در این مورد و درمان موثر باید تصمیمات درستی گرفته شود که گاهی همین افسردگی ممکن است هفته ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها بدون درمان ادامه پیدا کند.

یک روانکاو یا متخصص خوب، به راحتی میتواند مشکل اصلی شما را پیدا کند.

در این زمان، پزشک یا روانکاو هر سوالی از شما میپرسد باید به صداقت کامل پاسخ دهید تا بتواند مسئله را تحلیل و بررسی کند.

دلیل افسردگی مردان چیست

متاسفانه دلیل افسردگی مردان گاهی ناشناخته باقی می‌ماند، به این دلیل که گمان بسیاری از افراد این است که افسردگی مختص به زنان است و در مردان یا اصلا و یا به اندازه کمی اتفاق می‌افتد.

اما برخی از تحقیقات حاکی از آن هستند که عوامل متعدد زیادی وجود دارد که می‌تواند مسئول ابتلای مردان به این بیماری باشد و الیته این بیماری در مردان هم چندان کم نیست.

مصرف دارو‌های ضد افسردگی

در برخی شرایط مصرف خود دارو‌های افسردگی ارتباط مستقیمی با ناتوانی‌های جنسی دارند که فرد را با افسردگی و یا گاهی با اضطراب همراه می‌کنند که یا نمی‌تواند با همسرش ارتباط برقرار کند و یا انجام ارتباط ناموفق است و همین در ادامه افسردگی‌هایی از نوع افسردگی مردان را به همراه خواهد داشت.

عدم جذابیت و اعتماد به نفس در رابطه جنسی

گاهی هم مردان و هم زنان نسبت به اندام جنسی و فیزیکی خود دچار یاس و ناامیدی می‌شوند و برای خود هیچگونه جذابیتی ندارند و همین موضوع باعث سردی و عدم رابطه جنسی از سوی طرفین می‌شود که نتیجه‌ای جز افسردگی را نخواهد داشت و اعتماد به نفس این افراد کم میشود.

مشکلات خانوادگی در بروز افسردگی

شاید بتوان گفت قسمتی از افسردگی مردان به دلیل مشکلات خانوادگی می‌باشد که ممکن است بین زن و شوهر و یا پدر و فرزند اتفاق بیفتد،که در دنیای کنونی بسیاری از این مشکلات به دلیل گسترش روابط فرهنگی و البته تفاوت‌های فرهنگی اتفاق می‌افتد و باعث جدایی خانواده‌ها از هم می‌شوند. به همین دلیل این جدایی در روابط گرمی که باید وجود داشته باشد خلل ایجاد می‌کند و خود را به صورت افسردگی مردان بروز می‌دهد،

انواع افسردگی مردان کدامند؟

 برخی از انواع معمول افسردگی مردان وجود دارد که می‌تواند به شرح زیر باشد:

اختلال عاطفی و فصلی

به طور کلی به عنوان اختلال افسردگی اساسی با الگوی فصلی این افسردگی به فصولی خاصی در سال بستگی دارد،این نوع افسردگی در ماه‌هایی از سال که نور خورشید ملایم می‌تابد و یا در بیش‌تر روزهایی از ماه هوا آفتابی نیست؛ خود را بیش تر نشان می‌دهد و مطالعات نشان داده است که در روز های گرم سال این افسردگی مردان از بین می‌رود.

اختلال افسردگی دائمی

اختلال افسردگی مردان آن هم برای طولانی مدت به دیستیمیا معروف است، فرد مبتلا به این نوع افسردگی معمولا به مدت دو سال یا بیشتر درگیر می‌شود؛ ولی علائم تا حدودی خفیف است و چندان حاد نیست.

افسردگی روان پریشی

نوعی از افسردگی مردان وجود دارد که با توهم و روان پریشی همراه هست که فرد بیمار نمی‌تواند واقعیت را از خیال را تشخیص دهد و این مرحله ای از شدت بیماری است.

درمان افسردگی مردان

با توجه به عوامل و نشانه‌های افسردگی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، دلیل افسردگی مردان هر چیزی که باشد می‌تواند با نتایج آزار دهنده‌ای همراه باشد که باید در اولین مرتبه آن را درمان کنید.

روش‌های درمانی برای افسردگی مردان متفاوت است. برخی از آن ها عبارتند از:

درمان به کمک روانشناس

اولین کاری که باید یک مرد افسرده انجام دهد این است که با وجود علائم به یک متخصص روح و و روان یا روانکاو مراجعه کند تا به کمک سوالات مرتبط روحی تشخیص اصلی در مورد دلیل افسردگی مردان به خوبی انجام شود.

اگر افسردگی مرتبط با مشکلات پزشکی و دارویی باشد که فرد متخصص شما را به پزشک مورد نظر ارجاع می‌دهد، و اگر مشکل مربوط به افسردگی روحی و روانی باشد دارو‌ها و مشاوره‌های اساسی را ارائه  خواهد داد.

درمان پزشکی

اگر دلیل افسردگی به دلیل مصرف دارو‌هایی باشد که برای بیماری خود مصرف می‌کنید، پزشک شما می‌تواند دارو‌هایی با عارضه‌های کمتر را تجویز کند و علائم افسردگی را به مرور کاهش دهد.

مصرف دارو‌های ضد افسردگی

مصرف قرص نیز میتواند به درمان افسردگی کمک کند - مرد برتر

دقت کنید این دسته از دارو‌ها زمان مشخصی را برای مصرف دارند و نباید بیش از اندازه و یا کمتر از حد تجویزی مصرف شوند. در ضمن برای هر نوع افسردگی نمی‌توان این قبیل دارو‌ها را مصرف کرد.

برای همین موضوع تنها کسی که می‌تواند این دسته از دارو‎ها را برای شما تحویز کند، پزشک متخصص است.

برخی از این دارو‌ها موجب ترشح سروتونین و نورآدرنالین در مغز می‌شوند که به بهبود عملکرد مغز و خلقیات فرد کمک می‌کنند. این دارو ها به مرور بر حال افراد بیمار تاثیر خوبی می‌گذارند و در مدت زمان مشخص فرد با بهبودی کامل رو به رو می‌شود، اما قبل از اینکه دارو را قطع کنید باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

افسردگی مردان و روان درمانی

در مورد افسردگی مردان باید گفت که یک روشی است که سعی دارد با کمترین عارضه و علائم واکنشی حاصل از دارو ها، به درمان بیمار کمک کند. که شامل :

شناخت رفتاری- درمانی

فردی که به افسردگی مبتلا است، برای درک و به چالش کشیدن الگو‌های فکری و باور‌های غیر مفید و مخرب روش‌های موثر را می‌آموزد.

درمان حل مسئله افسردگی

در این روش بیمار نحوه مدیریت عوامل منفی و استرس‌زا به خوبی می‌آموزد تا بتواند در شرایط مختلف آن‌ها را مهار کند و کمترین آسیب را از ناحیه آن‌ها داشته باشد.

درمان بین فردی

در این درمان فرد با بهبود روابط بین فردی که می‌تواند رابطه مرد با همسرش باشد و یا  با فرزندش و یا دوستش باشد به یک روابط محبت آمیز و بدون چالش وارد شود.

خطرات افسردگی مردان آلفا

یک مرد قدرتمند آلفا هم می‌تواند در معرض خطر افسردگی قرار بگیرد، به هر دلیلی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، اما این واکنش و برخورد مرد آلفا با بیماری افسردگی است که می‌تواند او را از این بیماری برهاند و دوباره همان مرد برتر و قدرتمند همیشگی شود. بنابراین مشکلات زندگی در مورد مرد آلفا هیچگونه استثنایی را در بر ندارد، ولی واکنش و عکس العمل او نسبت به سختی‌ها متفاوت است که به راحتی قادر است خود را از منجلاب سختی‌ها و بیماری‌ها بیرون بکشد.

نظر خواننده

شما به عنوان خواننده این متن آیا افسردگی مردان را تا به حال تجربه کرده‌اید، برای درمان افسردگی از چه روش و درمانی کمک گرفتید آیا اصلا به درمانش فکر کردید و یا به طور عملی درمانش را انجام دادهید؟ و یا به حال خود رهایش کردید؟ آیا روش‌های درمانی این متن جز روش‌های درمانی شما بوده است؟

چه توصیه ای می‌کنید که از افسردگی مردانه در امان باشیم و بتوانیم آن را به خوبی مهار کنیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
ویژگی های ازدواج موفق چیست - مرد برتر
47%
تخفیف
159,000 تومان
45%
تخفیف
99,000 تومان

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • من حدود یکسال افسرده شدم دختری که دوستش داشتم و چندسال از زندگیم رو براش گذاشتم ولم کرده و رفت نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • انتخابش با خودته ما هم برای بازگردانی رابطه و هم تبدیل شدن به مرد آلفا (شخصیت قوی) مقالاتی نوشتیم توصیه میکنم بقیه مقاله ها رو هم بخونی

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره در واتساپ

  در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

   20 اشتباه ممنوعه 
  در رابطه عاطفی (چت و گفتگوی آنلاین)

  دوره  رایگان برای شما  
  دانلود فوری
  close-link