وبلاگ

چطور به خودشناسی برسیم تا بیشتر با خود واقعی مون آشنا بشیم

چطور به خودشناسی برسیم و خودمون رو بشناسیم - مرد برتر

ساده ترین و در عین حال عمیق ترین جوابی که میشه برای سوال چطور به خودشناسی برسیم در نظر گرفت، جوابیه که بتونه نوعی آگاهی درون شما ایجاد کنه. ما برای جواب به این سوال به یه جمله مهم اشاره می کنیم و سعی می کنیم اون رو از زاویه های مختلف برای رسیدن بهش بررسی کنیم.

جمله ما اینه: بدون خود آگاهی هیچ کس نمی تونه کنترل زندگی رو به دست بگیره. برای اینکه بتونید زندگی خودتون رو رهبری کنید، لازمه که ابتدا خودتون رو بشناسید.

برای درک چنین جمله ای در وهله اول لازمه تا به ریشه قوی ای که توی شخصیتمون وجود داره پی ببریم؛ اون ریشه قوی همون توانایی ما برای هدایت شدن به شکل هدفمنده. هدایتی سرشار از اصالت و اعتماد.

به زبون ساده تر، تموم اونچه که لازمه برای پیدا کردن خودمون یا شناسایی خودمون بررسی کنیم، شکست ها و موفقیت هایی هست که توی زندگی تجربه کردیم. اما سوال اینه: چه جوری باید این هدفمندی هوشمندانه رو بررسی کنیم. همراه ما باشین تا بهتون بگیم.

لیست محتوا

راه هایی برای رسیدن به جواب چطور به خودشناسی برسیم

در اصطلاحات کم و بیش پیشرفته، ارتباطی عمیق بین عبارت های خودشناسی و خودآگاهی وجود داره. بعضی ها هم شناختن این گوهر ناب رو مسیری برای شناختن خدا، خالق و رهبر حقیقی می دونن.

اما عجیبه که اکثر کسایی که مدعی چنین راه هایی هستن، تا به امروز نتونستن یه تعریف جامع از «خود» ارائه بدن. باید بهتون بگم که رسیدن به تعریف جامع، یه خیانت یا یک گول زدن بزرگه برای آدمایی که قصد دارن به عمق خودشون سفر کنیم. ادعا به وجود یه تعریف جامع برای خودشناسی، نمی تونه زیاد موثر باشه، چون اکثر کسایی که چنین چیزای جامعی را باور می کنن، خودشون هشتشون گرو نهشونه.

پیشنهاد ما برای پاسخ به اینکه چطور به خودشناسی برسیم همون جمله ایه که بهش اشاره کردیم؛ سعی کنید تبدیل به یه رهبر بشید و خودتون زندگی واقعی خودتون رو کنترل کنین. برای همین منظور ما چند تا روش بهتون معرفی می کنیم. مهم ترین این روش ها مراقبه اس که حتی به نوعی می تونه یک شیوه نگرش به زندگی، به جهان و به خودمون محسوب بشه.

همراهمون باشین تا با شیوه هایی عالی برای شناخت خودمون و برای اینکه بتونیم رهبر زندگی خودمون باشیم، آشنایی پیدا کنیم.

مراقبه روشی در پاسخ به سوال چطور به خودشناسی برسیم

یوگا و مدیتیشن کردن متیو مک کانهی - مرد برتر

امروزه افراد زیادی هستن که اثرات و میزان بهبودی که آگاهی از طریق مراقبه درونشون ایجاد می کنه  رو تصدیق می کنن. مراقبه شکل های متفاوتی داره، یکی با شکل تمرکز روی بی تمرکز بودن، یکی به شکل قدردانی از سادگی های موجود توی زندگی، یکی با تمرکز روی دم و بازم و یکی با ادعا به وصل شدن به جهانی عظیم و غیر قابل وصف.

باید بهتون بگیم که لازم نیس حتما یکی از شیوه های مراقبه یا مدیتیشن و یوگا رو به رسمیت بشناسید و یا تشریفاتش رو انجام بدید. هدف از مراقبه رسیدن به وضوح و شفافیته.

فرقی نمی کنه روش شما چیه، مهم اینه که یاد بگیرین لازمه که لحظاتی برای مکث و فکر کردن داشته باشین.

روش های کارآمد و جالب برای مراقبه

میخوام به منظور مهم ترین موضوعی که می تونه به شما در پاسخ به چطور به خودشناسی برسیم کمک کنه، چند تا سوال مطرح کنم. این سوال ها رو می تونید قبل یا بعد از مراقبه و حتی در حین مراقبه از خودتون بپرسین.

 1. من برای رسیدن به چه چیزی تلاش می کنم؟
 2. من چه کاری می کنم که این کار من پاسخگوی اعمال منه؟
 3. من چه کاری می کنم که باعث کند شدن سرعت و حرکت من در زندگی می شه؟
 4. برای تغییر هر کدوم از کارهایی که می کنم چه کارهای دیگه ای باید انجام بدم؟

سوالای بالا مجموعه موضوعاتی هستن که معمولا اهالی مدیتیشن برای رسیدن به چگونگی فرآیند خودشون توی طول زندگی، از خودشون میپرسن! اما ما میخوایم یه روش رایج تر هم بهتون بگیم؛ کارهایی رو انجام بدید که شاید پیش پا افتاده باشن، اما می تونن درون شما ایجاد آرامش کنن.

مثل مرتب کردن اتاقتون حتی در حد جمع کردن پتو از روی تخت. یا اینکه صبح ها رو صرف نوشتن کنید، مهم نیست در مورد چی، فقط باید بنویسید. دنبال این نباشید که موضوعاتی جدید کشف کنین برای نوشتن از خودتون، شما خودتون و زندگیتون بهترین موضوعه برای نوشتن.

نوشتن را به شکل یک برنامه و اولویت در بیارید

در پاسخ به چطور به خودشناسی برسیم باید بهتون بگم که اگه اهل نوشتن باشین، یه چند سطحی از بقیه جلوترید. این نوشتن می تونه شبیه همون چیزی باشه که توی حس و حال مدیتیشن می نویسین. یا می تونه یکم هدفمندتر باشه. پیشنهاد ما اینه به مرور که آرامش درونتون شکل گرفت، حتما برید سراغ هدفمند نوشتن. اما درباره چی؟!

درباره برنامه و اولویت هایی که تو زندگیتون نقش اصلی رو بازی می کنن فکر کنید و بعد برید برنامه هاتون رو بنویسین. علایقتون رو بنویسین. به مسیر زندگیتون نگاه کنین و ببینین تا چه مقدار به این برنامه ها و علایق نزدیک هستید. اگر دور بودین ناراحت نشین، اگه ناراحت شدین، مراقبه کنین و بعدش باز هم بنویسین.

یکی از روش های خوب برای رسیدن به جواب چطور به خودشناسی برسیم اینه که از فعالیت های روزانه تون گزارش تهیه کنین و ببینین که این فعالیت ها تا چه میزانی به ارزش ها و اهداف شما نزدیک هستن.

برنامه ریزی کردن رو یاد بگیرید تا بتونید همیشه طبق روال کارهاتون رو انجام بدید مقاله چطور برنامه ریزی کنیم میتونه بهتون کمک کنه.

چطور به خودشناسی برسیم : انجام تست های روان سنجی

یک سوال ساده در عین حال عمیق در یکی از تست های بررسی استعداد کارفرینی این بود که:

«آیا موفقیت شما توسط تجزیه و تحلیل یا توسط غریزه، به بهترین شکل قابل توصیف است؟! آیا شما بیشتر توسط اشتیاق هدایت می شوید یا توسط عمل؟!»

به نظر شما این سوال ها رو می پرسن که صرفا شما رو سرگرم کنن یا اینکه قصد دارن در مورد دو بخش مهم وجودتون به نام روان و غریزه چیزی بگن؟!

تا حالا به این فکر کردین که روان شما چه نقشی توی رفتارتون داره، یا تا حالا شده دلتون بخواد علت بعضی از رفتارهای ناخوداگاه تون رو بدونید؟

بخشی از تست های روان سنجی، ذهن سنجی و شخصیت شناسی برای این موضوع طراحی شدن که بتونن تا بخشی قابل قبول، با یه سری از دسته بندی ها، شما رو به خودتون بشناسونن! با این حساب پیشنهاد ما اینه اگه دنبال جواب به چطور به خودشناسی برسیم هستید، جهانی که می تونه مثله یک مکمل توی مسیر شناختن خودتون کمکتون کنه رو، ازش غافل نشید!

دوست تو آینه توست!

اره درسته دوستت اینه تو ، پس ازش استفاده کن - مرد برتر

وقتی صحبت از خودشناسی میشه خیلی ها دچار توهمی میشن که بهشون میگه باید سر به بیابون بذارن تا بلکه توو ناکجا آباد بتونن خودشون رو پیدا کنن. راستش ما قصد نداریم این جریان های عجیب رودخانه ای رو پر از گل کنیم و بگیم نه این راه ها درست نیست.

هر آدمی نیاز به تنهایی و چرخیدن توو آفاق و هستی داره، اما نیاز داره که بقیه هم اونو ببین و در موردش نظراتی بدن. نمیشه که فقط ما باشیم که از دور نشستیم و داریم نظر میدیم. برای همین لازمه بریم تو دل آدما، دقیقا بینشون!

داشتن دوستی که معتمد باشه یه راه حل عالی برای رسیدن به جواب چطور به خودشناسی برسیم محسوب میشه.

دوست معتمد کسیه که می تونه تورو نقدت کنه، و مثل یه آیینه، تموم چشم اندازهای صریحی که در مورد تو میبینه رو بهت بگه.

البته انتظار نداشه باشین که دوستتون هر روز به طور اتوماتیک بیاد و یه چیزی بهتون در مورد شما بگه. لازمه که خودتون یه استراتژی به خرج بدید و ازش بخواین که شما رو موقع بعضی از رفتارتون زیر نظر بگیره. دوستای خوب همونایی ان که خوب بلدن بقیه رو زیر نظر بگیرن!

به نظرتون داشتن دوست کافیه؟

بستگی به خودتون داره که دوست رو چی تلقی کنین. منظور ما از دوست، هر چیز یا هر کسی هست که بتونه مثه آینه در مقابل ما قد علم کنه. کتاب می تونه این کار رو بکنه؟ پس باهاش دوست بشید. خانواده می تونه این کار رو بکنه؟ باهاش دوست بشید. همکارامون چی؟ اگه می تونن، پس باهاشون دوست بشید. اما حواستون به یه چی باشه!! تو دام تایید طلبی یا تعریف و تمجید دوستانتون نیفتید.

ما در مورد آینه در نظر گرفتن بعضی چیزها و بعضی از افراد، پیشنهاد می کنیم که از استراتژی های واقعی تر پیروی کنین. مثلا همونطور که برای خودتون یادداشت و گزارش روزانه می نویسین، از محل کارتون بخواین به طور منظم بهتون گزارش پیشرفت بده. حتی خودتون هم می تونین این کار رو بکنین. اما بهتره که منطقی و علمی تر پیش برید.

داشتن یه مشاور در فرآیندهایی که درونش دخیل هستین، می تونه مهم ترین دوست جدی شما برای به پاسخ به چطور به خودشناسی برسیم باشه. بله درسته! درکی که شما از واقعیت کارهاتون به دست میارین، قراره شما رو توی مسیر خودشناسی قرار بده.

کنترل زندگیت رو به دست بگیر

اگر فکر می کنید برای رسیدن به جواب اینکه چطور به خودشناسی برسیم می تونید روی یک جواب کلی بسنده کنین، یا فقط لازمه به چیزایی که ما گفتیم اکتفا کنید، باید بگیم که نه تنها آینده بلکه گذشتتون رو هم باختید. آره گذشته. اما چرا؟

خودشناسی یه فرآیند دائم و مکرره، به معنای این که قراره شما در طول مسیر زندگیتون هربار، هر لحظه و در هر زمان و مکان به بخشی از خودتون دست پیدا کنین. مثالش ساده است، اگه تاریکی نبود، انسان نمی تونست استعداد ساخت آتش را درون خودش کشف کنه. حالا که تاریکی نیست، استعدادی هم نیست؟!

در واقع وقتی صحبت از خودشناسی و خودآگاهی میشه، باید اول از همه همون طور که اول این مقاله گفتیم، موفقیت ها و شکست های خودمون رو در نظر بگیریم. به معنای ساده قراره به واقعیت نگاه کنیم، تجزیه و تحلیلش کنیم، وارسیش کنیم، آزمون و خطاش کنیم، تا به خود واقعمون برسیم.

با این حساب برای این که بتونیم کنترل زندگیمون رو مثل یک رهبر توی دستمون بگیریم، ابتدا لازمه مسیر بودن زندگی رو درک کنیم و بعد با استفاده از ابزار، راهکار و روش هایی که وجود داره، خودمون رو در طول مسیر زندگی بشناسیم. زندگی در حقیقت سفریه که برای جواب به چطور به خودشناسی برسیم طراحی شده!

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
ویژگی های ازدواج موفق چیست - مرد برتر
47%
تخفیف
159,000 تومان
45%
تخفیف
99,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره در واتساپ

  در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

   20 اشتباه ممنوعه 
  در رابطه عاطفی (چت و گفتگوی آنلاین)

  دوره  رایگان برای شما  
  دانلود فوری
  close-link