وبلاگ

چگونه وابسته نشویم (درگیر عشق کاذب نشویم) تا زندگی شادی داشته باشیم

چطور وابسته نشویم یا بهتر است بگوییم عاشق نشویم - مرد برتر

چگونه وابسته نشویم ، چگونه در یک رابطه عاطفی استقلال احساسی خود را حفظ کنیم تا بیشتر لذت ببریم و کمتر لطمه بخوریم؟

این سوال یکی از مهمترین سوالات در یک رابطه احساسی است، البته اگر واقعا دوست دارید از رابطه عاطفی که در آن هستید، نهایت خوشی و لذت را داشته باشید و در کنار آن به کسب تجربه و حتی دانش بپردازید.

قبل ازاینکه راه‌های موثر برای وابسته نشدن را توضیح بدهیم، بهتر است بدانید که ما هیچ وقت وارد یک رابطه احساسی نمی‌شویم که از آن سود و منفعت ببریم و یا چیزی در این میان معاوضه شود. قبل از هر چیز شما باید به این دیدگاه و احساس رسیده باشید که قرار است در کنار یکدیگر حس خوبی داشته باشید تا به کمک همدیگر دنیا را قشنگ‌تر و لذت‌بخش‌تر تجربه کنید.

وقتی این دیدگاه در شما رخنه کند و جایگاه ویژه پیدا کند، پس نگران اینکه ” چگونه وابسته نشویم “نخواهید بود. چون به این عقیده رسیده‌اید که قرار نیست از یکدیگر توقعات بی‌جا داشته باشید، زیرا بخش بزرگی از وابستگی‌های بیمارگونه به خاطر توقع و انتظاراتی است که شما در ذهن خود ساخته‌اید و خواستار اجرای هر کدام از انتظارات ذهنی هستید که وقتی برآورده نشوند، درگیر رنج و آزار روحی خواهند شد.

توصیه می‌شود، مطالعه این مقاله را از دست ندهید که تنها 6 دقیقه از شما زمان می‌گیرد.

لیست محتوا

چگونه وابسته نشویم: لازم نیست هر چیزی را به اشتراک بگذارید

در ابتدای یک رابطه عاطفی هورمون‌های لذت و شادی خود را نشان می‌دهند، چون شما شخصی را پیدا کرده‌اید که با او به تفریح می‌روید، احساس مشترک دارید، گاهی اوقات ذهنیات شما به یکدیگر نزدیک است و همین موارد حس و انگیزه شما را برای به اشتراک گذاری احساسات و اهداف  بیشتر و بیشتر می‌کنند.

اشتراک گذاری اهداف و درونیات شما با فردی که دوستش دارید؛ چیز بدی نیست اما این روند باید کاملا آهسته و بدون صدا اتفاق بیفتد.

اصل عشق یعنی کشف مداوم که باید در طول رابطه اتفاق بیفتد. شما باید یک انسان شگفت انگیز و گاهی عجیب و غریب باشید تا فرصت کشف کردن را به طرف مقابل بدهید. همین عدم اشتراک گذاری منجر به عدم وابستگی می‌شود. می‌دانید چرا؟

چون قرار نیست در هر نوبت خرید شخصی یا مسائل و مشکلات خانوادگی او را هم با خبر کنید.لازم نیست هر اتفاقی که در طول روز برای شما افتاده است، او را در جریان بگذارید. این یک عادت ناپسند در رابطه عاطفی است که ایجاد وابستگی می‌کند و از طرفی موجب بد عادت شدن طرف مقابل می‌شود که مشکلات دیگر را به دنبال خواهد داشت.

چگونه وابسته نشویم:  همه چیز را به اشتراک نگذاریم، او را کنجکاو کنیم اما وابسته او نشویم.

حتما برای خود یک سرگرمی عالی انتخاب کنید

به طور کلی سرگرمی در زندگی هر انسان سالمی ضروری است. سرگرمی تنها به معنای وقت گذراندن نیست. ما از سرگرمی تجربه، نشاط و دانش کسب می‌کنیم.

این سرگرمی می‌تواند، نوشتن باشد، پیاده روی باشد و یا نقاشی کشیدن باشد و هر نوع علاقه دیگری که در شما وجود دارد و باید سعی کنید آن را در طول هفته یا در طول روز در برنامه خود بگنجانید.

بهترین خدمتی که سرگرمی به شما می‌کند، این است که شما را از درگیر شدن بیش از اندازه با معشوقه خود دور می‌کند و باعث می‌شود شما مثل روز اول برایش تازگی و طراوت خاص داشته باشید.

از طرفی بیشتر سرگرمی‌ها موجب خلاقیت و سازندگی می‌شوند. شما وقتی نقاشی می‌کشید، بیشتر به احساسات و درونیات خود پی‌می‌برید. می دانید چه می‌خواهید و اصلا چه کسی هستید.

وقتی پیاده روی می‌کنید، پس قاعدتا دارای بدن سالمی هستید و بهتر می‌توانید فکر کنید و حس بهتری نسبت به معشوقه خود دارید، چون با یک ذهنیت و دیدگاه سالم‌تری به او فکر خواهید کرد، بدون اینکه تصوراتی از خیانت و یا موضوعات دیگر ذهن شما را درگیر کنند.

راه وابسته نشدن : سرگرمی متناسب با علاقه خود را انتخاب کنیم، خلاق و پرانرژی باشیم، معشوقه خود را با رفتارهای جالب و ایده‌آل شگفت زده کنیم.

با معشوقه خود قطع رابطه کنید، اما نه برای همیشه!

جدایی ها و دور شدن میتواند شما را از وابستگی دور کند - مرد برتر

یکی از ایده‌های جالب برای استقلال عاطفی این است که گاهی یکدیگر را تنها بگذارید و به کار‌های شخصی و تفریحات خود بپردازید. متاسفانه در بیشتر روابط احساسی مسیر به گونه‌ای پیش می‌رود و افراد به قدری درگیر یکدیگر می‌شوند که از علاقه‌های فردی و حتی شغل خود باز می‌مانند و این یعنی لطمه شخصیتی که یکی از ضررهای مرتبط با وابستگی بیش از اندازه در رابطه احساسی است.

بهتر است گاهی تماس‌های بیش از اندازه را کم کنید، به مسافرت و یا تفریحات یک روزه و دو روزه بروید، برای پیشرفت شغل خود نقشه بکشید، ورزش و رفتن به باشگاه را از الویت‌های جدی و هر روزه خود قرار دهید.

خلاصه اینکه ذهن شما باید به غیر از معشوقه خود به موضوعات، مسائل و حتی افراد دیگر هم درگیر باشد. شما نباید دوستان قدیمی خود را فراموش کنید و برخی اوقات هفته را با آن‌ها به تفریح بپردازید.

قطع رابطه چند روزه برای نجات شما از تله وابستگی احساسی بسیار کارساز است.

چگونه وابسته نشویم : رابطه را قطع کنید، به خودتان برسید و به کشف روحیات خود بپردازید، بگذارید برایش تازگی داشته باشید.

دوستان و تجربیات مخصوص به خود را داشته باشید

این مورد به نکته سوم تقریبا نزدیک است. اگر رابطه احساسی را مانند یک فرمول شیمی در نظر بگیریم و انتظار داشته باشیم که یک ماده شیمایی موثر و هدفمند را به ما بدهد، باید به هر دو طرف معادله به میزان مساوی مواد مورد نیاز را تزریق کنیم.

رابطه احساسی هم دقیقا به همین صورت است، وقتی نمی‌خواهید وابسته رابطه شوید تا زندگی شما مختل نشود، باید هر دو نفر شما در این رابطه احساسی به این موضوع اشراف داشته باشید که هر کدام از شما باید تجربیات شخصی خاص خود را داشته باشید و باید با دوستان جدید و قدیمی خود هم ارتباط برقرار کنید.

با تجربیات خود پیشرفت‌های فردی را قدم بردارید و با دوستان شخصی خود لذت و خوشی‌های متفاوت را تجربه کنید.

بنابراین برقراری یک رابطه عاطفی بدین معنا نیست که شما از صبح تا شب تنها با یک نفر در ارتباط باشید و همه زندگی خود را با او تقسیم کنید. شما قبل از او و در حین رابطه با او یک زندگی شخصی و یک شخصیت فردی مختص به خود را داشته‌اید که باید در جهت پیشرفت هر کدام تلاش کنید.

برای اینکه به یک نفر وابسته نشویم باید با دوستان دیگرمان هم ارتباط برقرار کنیم، تجربه‌های متفاوت به غیر از او را هم کسب کنیم.

چگونه وابسته نشویم ؟ نه گفتن را یاد بگیرید

نه گفتن در روانشناسی یک مبحث بسیار گسترده و البته چاره ساز است. از این جهت که شما را در ساختن شخصیتی مستقل و هدفمند تشویق می‌کند.

در رابطه احساسی برای پیش‌گیری از وابستگی عاطفی بهتر است که نه گفتن به موقع را خوب یاد بگیریم.

یکی از مواردی که منجر می‌شود شما به زندان وابستگی عاطفی بیفتید، این است که نمی‌دانید چه موقع و در برابر چه خواسته‌ای از نه استفاده کنید.

اگر نه گفتن را در جای مناسب ندانید، معشوقه شما دچار فکر و خیالاتی می‌شود که کم‌کم از شما یک دوست معمولی می‌سازد و وارد فرندزون یا زندان دوستی می‌شوید.

این زندان چگونه درست می‌شود، زمانی که از شما خواهشی دارد و شما بدون اینکه به شغل و موقعیت فردی خود نگاهی بیندازید، بدون چون و چرا می‌پذیرید.

یک مثال برای نه گفتن

یاد بگیرید مواقعی که نیاز است به راحتی نه بگویید - مرد برتر

او از شما می‌خواهد که امروز عصر به جایی بروید و یا از شما تقاضا می‌کند که حتما به مهمانی دعوت شده همراه با او بروید، اما شما سر کار هستید و یا در یک موقعیت شخصی هستید که ترک هر یک موجب آسیب و ضرر خواهد شد.

اینجا باید کاملا محترمانه و جسورانه از نه استفاده کنید. اگر طرف مقابل شما فردی منصف و آگاه باشد، قطعا شرایط شما را درک می‌کند و از طرفی او یاد می‌گیرد که قرار نیست برای هر موضوع کوچک و بزرگی به شما خبر دهد و از شما کمک بگیرد. البته اگر توان کمک به او را دارید، در حد و اندازه خود دریغ نکنید. اما همیشه گوش به فرمان نباشید.

چگونه وابسته نشویم: نه گفتن به موقع را یاد بگیرید و گوش به فرمان همیشگی او نباشید.

چگونه وابسته نشویم ؟ به سمت رویاها حرکت کن

رویاهای شما در واقع شخصیت شما را می‌سازند، پس بهتر است برای رسیدن به آن‌ها سستی و کاهلی نکنیم. یک رابطه عاطفی سازنده زمانی نقش خود را به درستی نشان می‌دهد که به شما کمک ‌کند به رویاهای خود برسید و یا شما را تشویق می‌کند که بهتر برای این رویاها نقشه بکشید.

معمولا یک شریک عاطفی دانا و روشنفکر دوست خود را تشویق می‌کند تا بهتر به این رویاها برسد و از تحقیر و تمسخر او خودداری می‌کند، چرا که یک رابطه عاطفی باید در جهت پیشبرد اهداف و رویاهای یکدیگر باشد و شما به هیج وجه نباید زندگی خود را فدای رابطه کنید، زیرا آینده شماست که شخصیت و زندگی شما را می‌سازد و این آینده از رویاهای شما سرچشمه می‌گیرد.

پس نتیجه این شد که در کنار لذتی که از رابطه خود دارید، حتما جایی برای رویاهای شخصی باز کنید و هر روز به هر کدام فکر کنید و تمرکز وِیژه برای هر یک داشته باشید.

چگونه وابسته نشویم: به هیج وجه رویاهایتان را فراموش نکنید، چون همین رویاها از شما یک شخصیت ایده‌آل می‌سازند که از  وابستگی عاطفی جلوگیری می‌کنند.

جلوگیری از وابستگی با نشان دادن خود واقعی

شکسپیر می‌گوید: خودت باش که بعد از آن نیازی به دروغ نیست.

شما نه فقط در یک رابطه عاطفی بلکه در زندگی شخصی و شغلی خود باید خود، خودتان باشید. اگر بنا به خواسته کسی مثل معشوقه خود تغییر کنید، یعنی اعتماد به نفس و عزت نفس در شما هیچ جایگاهی ندارد و بازیچه دسته دیگران هستید.

پس تغییر می‌کنید، چون بدون شک قبول کرده‌اید که دچار نقصی هستید و حرف آن‌ها کاملا درست است.

هیچ دو نفری پیدا نمی‌شوند که مثل هم باشند و مشابه یکدیگر رفتار کنند و علایق مشترک داشته باشند. اتفاقا همین تفاوت‌های اخلاقی است که رابطه را زیبا می‌کنند به شرطی که هر دو طرف رابطه این تفاوت‌ها را امری طبیعی بدانند و بپذیرند.

اگر از شما می‌خواهد که مدل مو خود را تغییر دهید، سبک لباس پوشیدنتان را عوض کنید و یا فلان رفتار را ترک کنید، این‌ها باید به طرز محترمانه و بدون جبهه‌گیری از طرف شما حل شود و با اعتماد به نفس کامل به خود متکی باشید و سعی کنید به او توضیح دهید که از تیپ و استایل خود راضی هستید.

البته همه ما میدانیم که اگر همیشه خود واقعی مان را نشان دهیم از ما سو استفاده میکنند پس باید این موضوع را به صورت مدیریت شده انجام دهیم، به عنوان مثال اگر قصد ماندن در رابطه ای را ندارید بهتر است همان اوایل رابطه این موضوع را با شخص مقابل مطرح کنید تا از وابستگی یکطرفه جلوگیری کنید.

مردان آلفا و برتر وابسته به کسی نیستند

گاهی برخی از مردان به دلیل عدم برنامه ریزی درست در یک رابطه عاطفی به این نتیجه می‌رسند که “چگونه عاشق نشویم” اما این تصور و این دیدگاه کاملا اشتباه است.

شکسپیر می‌گوید، عشق غالبا یک نوع عذاب است، اما محروم بودن از آن مرگ است.

پس یک مرد قدرتمند نمی‌تواند از عشق محروم باشد، بلکه با یک برنامه‌ریزی هدفمند رابطه عاطفی را به نحوی مدیریت می‌کند که به کمک همین رابطه عاطفی در زندگی شخصی و شغلی خود چنان به موفقیت‌های فردی دست می‌‌یابد که موجب تشویق و تحریک اطرافیان خود جهت ورود یه یک رابطه احساسی زیبا می‌شود.

بنابراین به این فکر نکنید که چگونه عاشق نشویم، بلکه در این اندیشه باشید که چگونه وابسته نشویم.

مقالات تکمیلی برای رسیدن به تکامل

مردان برای رسیدن به لذت و خوشی در یک رابطه احساسی باید نسبت به افتادن در دام‌های وابستگی بسیار هوشیار باشند.

این هوشیاری با آگاهی و خواندن مطالب موثر حاصل می‌شود که ما توصیه می‌کنیم از همین سایت مرد برتر به مقالات زیر هم رجوع کنید که در عدم وابستگی شما در یک رابطه عاطفی بسیار موثر خواهند بود

 • فرندزون یا زندان دوستی یا منطقه دوستی چیست
 • چگونه اعتماد به نفس قوی کسب کنیم
 • عزت نفس چیست
 • راز‌های چت کردن با معشوقه
 • چگونه مردی با ظاهر جذاب داشته باشیم
 • چگونه با زنان مکالمه برقرار کنیم
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4.2]
ویژگی های ازدواج موفق چیست - مرد برتر
47%
تخفیف
159,000 تومان
45%
تخفیف
99,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره در واتساپ

  در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

   20 اشتباه ممنوعه 
  در رابطه عاطفی (چت و گفتگوی آنلاین)

  دوره  رایگان برای شما  
  دانلود فوری
  close-link