وبلاگ

راه های کنترل عصبانیت مردان + عوامل تحریک کننده خشم در زندگی

کنترل عصبانیت و خشم لحظه ای با چند تکنیک ساده - مرد برتر

اگر شما بتوانید راه‌های کنترل عصبانیت را به وقت خشم و حشونت به خوبی اجرا کنید، واقعا باید گفت که هنر کرده‌اید. عصبانیت یکی از بدوی‌ترین احساسات بشری است که از همان ابتدا توصیه‌های زیادی برای کنترل آن ارائه شده است، از حکیمان و امامان گرفته تا دانش‌های روز کنونی به دنبال کنترل عصبانیت در بشر بوده‌اند که برخی از آن‌ها موفق بوده‌اند و برخی هم در مسیر خود شکست خورده‌اند. جالب است بدانید که عدم کنترل عصبانیت باعث کاهش عزت نفس شما میشود.

خودتان به خوبی می‌دانید که این احساس توام با خشونت و پشیمانی است؛ اما نمی توان کاملا این احساس را نفی کرد به خاطر اینکه گاهی با بی‌عدالتی و ضایع شدن حق خود رو به رو می‌شویم و اینجاست که حس عصبانیت؛ خود را نشان ‌می‌دهد. اما باید این حس مدیریت شود تا از سرکشی آن جلوگیری کنیم و جلوی عواقب ناگوار بعدی را بگیریم تا در نهایت خود را به یک مرد برتر در همه زمینه ها تبدیل کنیم.

لیست محتوا

روش های کنترل عصبانیت و خشم

حال سوال اینجاست آیا واقعا روش یا روش‌هایی وجود دارد که بتوان این احساس را کنترل کرد و از پشیمانی و عواقب بدی که به دنبال خود به وجود می‌آورد، پیشگیری کنیم. در این مقاله دقیقا می‌خواهیم به روش‌های مدیریت خشم و عصبانیت اشاره کنیم که می‌تواند یک نتیجه مطلوب را در آخر مقاله برای شما داشته باشد و آن این است که تا حدودی بتوانید عصبانیت را در دستان خود بگیرید. (اینکه گفته می‌شود تا حدودی یعنی اجرای تمامی روش‌ها به همت خودتان بستگی دارد)

اثرات عصبانیت بر سلامت جسمی و روان

بیایید قبل از آنکه مدیریت عصبانیت را در چند روش یاد بگیرید، ابتدا اثرات این حس منفی را به صورت خلاصه در ذهن خود داشته باشید تا متوجه شوید که چقدر عصبی بودن روی سلامت جسم و روان شما می‌تواند تاثیر بگذارد. شاید همین نگرانی برای سلامتی مسیر جدی باشد برای شما که روش‌های کنترل عصبانیت را به خوبی هر چه تمامتر فرا بگیرید.

 سلامت جسمی

عملکرد مداوم در سطح بالایی از استرس و عصبانیت به راحتی فرد را در معرض بیماری قلبی، دیابت،سیستم ایمنی ضعیف؛بی خوابی و فشارخون بالا قرار می‌دهد.همه این بیماری‌ها خود زمینه‌ای برای سایر بیماری‌های مزمن دیگری هستند که گاهی جبران‌ناپذیر می‌باشند.

سلامت روان

عصبانیت مزمن مقادیر زیادی از انرژی شما را می‌‌گیرد و فکر شما را کدر می‌کند و تمرکز و لذت بردن از زندگی را سلب می‌کند. از طرفی منجر به استرس و اضطراب می‌شود که سلامت روان را زیر سوال می‌برد. خود عصبانیت می‌تواند روی روابط اجتماعی و عاطفی شما تاثیر سوء بگذارد و دیگران نتوانند به شما  اعتماد کنند و در نهایت از سوی آن‌ها پس زده می‌شوید.

روش‌هایی وجود دارد که بدون آسیب رساندن به جسم و روح خود می‌توانید نظر خود را بیان کنید و از حق و حقوق خود دفاع کنید.

چگونه کنترل عصبانیت به ما کمک می‌کند

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که کنترل عصبانیت یعنی حس عصبانیت را سرکوب کنیم.اما از آنجایی که می‌دانیم عصبانیت حس خوبی نیست و ما هر کاری کنیم بلاخره  عصبانیت خود را نشان می‌دهد،اما باید راهی برای مدیریت آن وجود داشته باشد.برای این کار باید به  پیام و احساسی که پشت این خشونت خوابیده است، خوب دقت کنیم و سپس به دنبال راه‌های مدیریت آن باشیم.

هنر کنترل خشم به خود شما نیاز دارد که هر چه بیشتر تمرین کنید،راحت‌تر می‌توانید آن را مهار کنید و بازده بیشتری هم برای شما دارد.چون به دنبال آن روابط بهتری را می‌توانید تجربه کنید،زندگی سالم و راضی کننده‌تری خواهید داشت و مسیر رسیدن به اهداف شما راحت‌تر می‌شود.

دلایل بروز خشم و راه کنترل عصبانیت

دلایل بروز خشم و عصبانیت در مردان چیست؟ - مرد برتر

شاید زیاد برای شما پیش آمده باشد که بر سر موضوعات احمقانه با همسر یا خواهر و یا همکار خود بحث کرده‌اید. بسیاری از دعواها و جنجال‌های بزرگ بر سر همین مسائل احمقانه اتفاق می‌افتد.

مثلا ممکن است بر سر شستن ظرفی که دوساعت با تاخیر انجام شده و طبق قولی که به همسر خود داده‌اید، یک دعوای لفظی بین شما و همسرتان شکل بگیرد، اما هر چه زمان ‌می‌گذرد متوجه می‌شوید این دعوا از قرار معلوم قرار نیست، بخوابد.

بنابراین در این شرایط ناچارید به وقایع پشت این دعوا کمی فکر کنید و از خود بپرسید واقعا برای چه چیزی من عصبانی هستم چرا الان در حال گفتن این همه الفاظ بد به یکدیگر هستیم؟

وقتی دلیل اصلی را بیابید از خشونت خود تعجب می‌کنید و بهتر می‌توانید،کنترل عصبانیت  آن را در دستان خود بگیرید و برای آن راه ‌چاره‌ای بیابید.

پس ریشه‌یابی مشکل یکی از بهترین روش‌های کنترل عصبانیت است که شما را می‌تواند تا حدی به حالت طبیعی نگه دارد و  اوضاع را تحت کنترل خود درآورید.

ریشه عصبانیت در دروان کودکی

مشکلات خشم می ‌تواند ریشه در دوران کودکی داشته باشد،یعنی ممکن است فرد در خانواده‌ای بزرگ شده باشد که بحث و دعوا، جیغ کشیدن و یا پرتاب کردن وسایل برای یکدیگر یک کار عادی برای رهایی از خشم و عصبانیت باشد و اینگونه است که او در بزرگسالی هم برای کنترل عصبانیت دست به خشونت می‌برد.این موضوع باید ریشه یابی شود تا درمان صورت بگیرد.

ریشه بسیاری از خشونت‌های بزرگسالی در دوران کودکی است.

افسردگی در مردان

عصبانیت می‌تواند یکی از مسائل اساسی بهداشت روان مانند افسردگی در مردان باشد که در بسیاری از مواقع افسردگی درمان نشده خود را به صورت عصبانیت و یا خشونت بروز می‌دهد.

افسردگی درمان نشده در مردان می‌تواند علل عصبانیت‌های کنترل نشده باشد.

عدم پذیرش دیدگاه دیگران

گاهی فرد عصبانی ممکن است دیدگاه دیگران را به عنوان یک چالش تصور کند و سرناسازگاری با سایرین بردارد و  فرد به جایی می‌رسد که تنها می‌خواهد دیدگاه او به مرحله انجام برسد و دست به مخالفت شدید مثل عصبانیت می‌برد تا به قولی حرف خود را به کرسی بنشاند، چون معتقد است تنها روش او درست است.

مخالفت با عقاید دیگران را با احترام بیان کنیم، تا عصبانیت به وجود نیاید.

 افتخار به سخت‌گیری خود

برخی از افراد در بیان احساسات خود مشکل دارند و یا به سخت‌گیری و کنترل خود افتخار می‌کنند، این افراد  گمان می‌کنند احساساتی مانند ترس، گناه و شرم در مورد آن‌ها صدق نمی‌کند. در حالی که همه انسان‌ها این احساسات را دارند، ولی این عده از افراد از  عصبانیت استفاده می‌کنند تا نشان دهند این قبیل احساسات را ندارند.

سخت‌گیری و افتخار به سخت‌گیری خود نتیجه ای جز خشونت نخواهد داشت.

 

آگاهی از علائم هشداردهنده عصبانیت

در بیشتر مواقع از علائم جسمی خود ‌می‌توانید متوجه شوید که علائم هشداردهنده عصبانیت در بدن شما در حال به وجود آمدن هستند.پس آگاهی از علائم شخصی مبنی بر به جوش آمدن خشم می‌تواند یکی از روش‌های کنترل عصبانیت باشد قبل از آنکه خشم بیرون بریزد.برخی از این علائم عبارتند از:

 • برگشت اسید معده به مری
 • معده درد
 • تنفس سریع
 • جمع کردن دستان
 • سردرد
 • چشمان قرمز
 • راه رفتن و یا نیاز به راه رفتن
 • اشکال در تمرکز
 • تپش قلب
 • تنش در شانه ها

 

شناسایی عوامل تحریک برانگیز

راه های کنترل خشم و عصبانیت در مردان - مرد برتر

درک چگونگی تاثیر این رویداد‌ها بر فرد کمک می‌کند،تا کنترل محیط خود را بدست آورد و از تشدید بی‌مورد جلوگیری کند. یعنی شما باید فعالیت‌ها، زمان‌هایی از روز، افراد، مکان‌ها و یا موقعیت هایی را که باعث تحریک احساسات و عصبانیت شما می‌شوند، شناسایی کنید.

مثلا ممکن است با یک سری از دوستانی که به کافی شاپ می‌روید، درگیری لفظی پیدا کنید.

یا وقتی در ترافیک هستید حالتی از عصبانیت به سراغ شما بیاید، شما باید این شرایط را بسنجید و پیش بینی کنید تا از آن ها خودداری کنید و یا شرایطی را به وجود آورید تا به خشم و عصبانیت شما منجر نشود. مثلا اگر قرار است در ترافیک بمانید بهتر است زمان را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که در ترافیک نمانید.

درک زمان و شرایط فعلی که منجر به عصبانیت شده خود یکی از راه‌های کنترل عصبانیت است.

 دوری از الگو‌های منفی برای کنترل عصبانیت

الگو‌های فکری منفی که می‌توانند خشم شما را برانگیزانند، یکی از مهم‌ترین عواملی هستند که باید آن‌ها را شناسایی کنید. ممکن است رفتارهای غیر حساس دیگران و یا ناملاحظاتی که دیگران در ارتباط با شما و زندگی شما انجام می‌دهند یکی از این الگو‌ها باشد.

مثلا:حساسیت های بی جا و نا به جا نسبت به خود که”من برای تو یا شما اهمیتی ندارم، شما به من احترام نمی‌گذارید، حرف من برای شما هیچ اهمیتی ندارد، تو ماشینت رو به من نمیدی”

داشتن باید ها و نباید ها در زندگی منجر به یک دیدگاه سفت و سخت در زندگی شما می‌شود که در آن انعطافی وجود ندارد و از همه مهمتر با واقعیت زندگی هیچگونه مطابقتی ندارد که در نهایت عصبانیت و خشونت را به همراه خواهد داشت که دیگر کنترل عصبانیت هم از دست شما خارج می‌شود.

الگو‌های منفی منجر به دیدگاه‌های زمخت می‌شوند که تنها عصبانیت را به دنبال دارند.

عدم قبول مسئولیت

بسیاری از افراد هستند که در انجام مسئولیت‌های مرتبط به خود کوتاهی می‌کنند و یا به دلیل عدم اعتماد به نفس ترجیح می‌دهند کسی دیگر انجام دهد تا در صورت شکست، مسئولیت را به گردن فرد پذیرنده بیندازند و این خود یعنی ناکامی در انجام خواسته‌ها و وظایفی که به همراه خود خشونت به بار می‌آورد. بهتر است یاد بگیرید برای مشکلی که به وجود آمده چه کاری می‌توانید، انجام دهید.آیا روش بهتر و واقعی‌تری برای انجام این مشکل وجود دارد.

عدم قبول مسئولیت یکی از ریشه‌های اصلی خشونت است.

تکنیک های عملی کنترل عصبانیت

وقتی عوامل هشدار دهنده و محرک خود را بدانید و سریعا آنها را تشخیص دهید،می‌توانید برای کنترل عصبانیت سریعا اقدام کنید.در کنار آن تکنیک‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید بر خشم خود فائق آیید.

 تنفس عمیق برای کنترل عصبانیت

تکنیک های عملی برای مدیریت خشم و عصبانیت - مرد برتر

یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها و البته موثرترین روش‌های کنترل عصبانیت نفس عمیق کشیدن است. معمولا در حالت عصبانیت دمای بدن بالا می‌رود، میزان تنفس بدن کمتر می شود، اکسیژن کمتری به سلول‌ها و عضلات بدن می‌رسد و بنابراین کارایی هر یک پایین می آید از همه مهمتر وقتی اکسیژن به مغز نرسد قدرت تفکر  از بین می‌رود و ممکن است هر کار اشتباهی از ما سر بزند.

بنابراین با وجود عصبانیت فراوان باید یاد بگیرید چند تا نفس عمیق بکشید و حتی اگر افراد دیگری در جمع حضور دارند، خجالت نکشید و مطمئن باشید با تنفس عمیق می توانید کمک زیادی به خود بکنید.

تنفس عمیق جهت رساندن اکسیژن به مغز وقتی عصبانی هستید ضروری است.

پیاده روی کنید

پیاده روی روش خوبی برای کنترل عصبانیت است. اصولا در هنگام خشونت و عصبانیت انرژی نهفته در بدن تمایل دارد که به بیرون هدایت شود  و وقتی حرکت می‌کنید و قدم بر می‌دارید نیمی از انرژی خارج می‌شود و کنترل عصبانیت تا حد زیادی در دستان شما قرار می‌گیرد.

پیاده‌روی برای بیرون رفتن انرژی مرتبط با عصبانبت بسیار مفید است.

خلاصه ای از مطالب بالا:

 • به وقت عصبانیت چه کنیم:
 • اهمیت موضوع برای عصبانی شدن چقدر است؟
 • آیا واقعا ارزش عصبانی شدن را دارد؟
 • آیا ارزش دارد که مابقی روزها و یا شاید سال‌های زندگی‌ام را خراب کنم؟
 • آیا واقعا واکنش من درست مطابق شرایط و مکان و زمان است؟
 • چه کاری از دستم برای کنترل این شرایط برمی‎‌آید؟

این سوالات مهمی است که شما باید در شرایط متفاوت یعنی از شرایط کوچک شروع کنید؛ تمرین کنید تا در موقعیت‌های بزرگتر که عصبانیت شما به حالت افراط رسیده است، کاربردی باشند.

 اگر شرایط ارزش عصبانیت را دارد

خوب ممکن است با توجه به سوالات بالا به این نتیجه برسید که شرایط ارزش مبارزه و عصبانیت را دارد و به قولی من باید از حق خودم دفاع کنم.اینجاست که باید از فکر روش‌های سالم کمک بگیرید، یعنی تعارض به وجود آمده را روش مثبت حل کنید.

این چند روشی که در ادامه بیان می‌شوند از روش های مثبتی هستند که می توانند برای کنترل عصبانیت مناسب باشند آن هم زمانی که به خودتان حق می‌دهید عصبانی شوید اما به کمک روش های مثبت این کار را انجام می‌دهید.

 

حاضر به بخشش باشید

در صورتی که تمایل به بخشش نداشته باشید،تعرض به وجود آمده به هیچ وجه قابل حل نخواهد بود، و کنترل عصبانیت به نحوی سخت می شود.مطمئن باشید بخشش ابتدا به خود شما یعنی روح و جسم شما کمک می‌کند و امتیاز خوبی را بدست خواهید آورد، چون خشونت تنها زندگی و روابط شما را تخریب خواهد کرد.

بخشش یکی از ارکان خاموش کردن عصبانیت است.

برای کنترل عصبانیت خود را از شرایط دور کنید

عدم کنترل خشم و عصبانیت باعث کاهش عزت نفس میشود- مرد برتر

اگر خشونت و دعوا به حدی است که کنترل عصبانیت تقریبا غیرقابل ممکن است بهتر است خود را از آن مکان  دور کنید و به فکر حرف‌ها و واکنش‌های احتمالی نباشید، در آن لحظه تنها به فکر واکنش خودتان باشید که ممکن است به بدترین شکل ممکن خود را نشان دهد و ایجاد خسران و پشیمانی کند.

بهتر است هر چه سریع‌تر آن مکان را ترک کنید و به جایی بروید که تنها باشید، تنهایی باعث میشود به حرفایتان بیشتر فکر کنید و راه بهتری برای حل این مشکل پیدا کنید.

دوری از شرایط خشونت بار راهی دیگر برای کنترل عصبانیت است.

 چه موقع باید بحث را رها کنید

شما وقتی در یک بحثی طولانی قرار می‌گیرید که می‌دانید نتیجه ای برای شما ندارد، پس چرا بحث می‌کنید این یعنی دیوانگی زیرا در دنیای واقعی وقتی عملی و یا بحثی به نتیجه خاصی منجر نشود، یعنی بیهودگی مطلق که شما زمان، روان و سلامت خود را در آن دو ساعت یا چهار ساعت به  هدر داده‌اید.

رهایی از بحث‌های بیهوده یعنی به خود احترام گذاشتن.

نظر مخاطب در مورد کنترل عصبانیت

شما به عنوان خواننده این متن چه روش‌های دیگری را برای کنترل عصبانیت پیشنهاد می‌دهید،آیا روش‌های مذکور را تا به حال امتحان کرده‌اید و توانسته‌اند که در شرایط به وجود آمده به کار آیند؟

کدام یک از رفتارهای شما باعث شده عصبانیت از کنترل شما خارج شود و پشیمانی و خسارت را برای شما به بار آورد؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
ویژگی های ازدواج موفق چیست - مرد برتر
47%
تخفیف
159,000 تومان
45%
تخفیف
99,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره در واتساپ

  در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

   20 اشتباه ممنوعه 
  در رابطه عاطفی (چت و گفتگوی آنلاین)

  دوره  رایگان برای شما  
  دانلود فوری
  close-link